Devrekani Belediyesi Resmi Websitesi

FACEBOOK

İKLİM VE COĞRAFYA

Ana Sayfa » İKLİM VE COĞRAFYA

     İLÇEMİZİN İKLİMİ VE COĞRAFYASI

 

           Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Devrekani’de, kıyıdan itibaren yükselen İsfendiyar (Küre) Dağları nedeniyle Karasal İklim ile Karadeniz İklimlerinin özelliklerini barındıran bir iklim hüküm sürmektedir. Yaz ayları sıcak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Gece ve gündüz arası ısı farkı 25 Cº derecedir.Devrekani, yükseltisi fazla Karadeniz’ e paralel uzanan ortalama 1500 m. yükseltili İsfendiyar Dağları ile Güneyde Ilgaz Dağları arasında yer almaktadır. İsfendiyar Dağları kuzeyde ilçenin deniz ile iç kesimleri arasındaki hava olaylarını keserek doğal bir engel teşkil etmektedir.
          Bu durum iç kesimler ile kıyı arasındaki yağış oranlarını da etkilemektedir. İnebolu ilçesinde yıllık yağış toplamı 1000 mm. nin üzerinde iken Devrekani’ye ait yıllık yağış toplamı 550 mm. dir. Ancak bu kuzey bölge 1500 m. civarındaki dağlık alanlarda yağış oranını artırmaktadır.
Güneyde ise Ilgaz Dağları İç Anadolu hava şartlarının bu bölgeye etkisini frenleme görevi yapmaktadır. Bu bakımdan içinde bulunduğumuz bölge iç kısımlara göre daha karasal bir iklim özelliği göstermektedir. Devrekani’de yıllık sıcaklık ortalaması 7,6 C ile düşük bir değer arz eder.
Ortalama sıcaklığın en düşük olduğu ay -2 C ile Ocak,En yüksek olduğu ay ise 16,8 C ile Ağustos’ tur.
Aylık sıcaklık ortalamaları incelendiğinde Ocak ayından itibaren sıcaklığın Ağustos ayına kadar yükseldiği, Ağustos ayından itibaren de sürekli düştüğü gözlenmektedir.
          Kış aylarının soğuk ve kar yağışlı geçmesi don olaylarının fazla olmasına neden olmaktadır.
İlçede ortalama don olaylı gün sayısı 133 gündür. Bu don olaylı günlerin başlama tarihi ise 13 Ekim bitişi’de 5 Mayıs civarıdır. Karlı gün sayısı da ortalama olarak 96’dır.Ortalama nispi nem en düşük %59 ile sıcaklığın fazla olduğu Ağustos ayında, en yüksek olduğu ay ise %76 ile Aralık ayıdır. Yıllık ortalama nispi nem ise %68’dir. İlçede sisli günlerin sayısı Sonbahar ve kış aylarında yüksektir. Diğer mevsimlerde ise daha düşük olduğu görülmektedir. Günlük sıcaklık farklarından kaynaklanan yer radyasyonu sonucu zemin sisleri görülmektedir.

          Devrekani İlçesi Kastamonu İline bağlı bir yerleşim yeridir. İlçe 1944 yılında ilçe ve 1880 belediye statüsüne kavuşmuştur. Belediye; İsmailbey, Kurtşeyh, Sazyaka, Çayırcık, Kadirbey, Etçiler, Ahiçelebi Mahallelerinden oluşmaktadır. Devrekani İlçesi; Kastamonu ilene 32 km.,Çatalzeytin İlçesine 71 km.,Seydiler İlçesine ise 13 km. uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde Kasaplar,Güneyinde Habeşli,Doğusunda  Contay ,Batısında ise Balabanlar Köyleri bulunmaktadır.

          İlçe merkezinin rakımı yaklaşık 1090 metredir. Devrekani İlçesi topoğrafik olarak hafif engebeli bir yapıya sahiptir. İlçenın 2012 yılı nüfusu 5465 kişidir.