14°C
KASTAMONU HAVA DURUMU14°C Sisli
03666381013 info@devrekani.bel.tr

Bizden Haberler

Devrekani Belediye Başkanlığı

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DEVREKÂNİ’YE GELİŞLERİ, ŞAPKA VE KIYAFET İNKILABININ 93. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI

- +
ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DEVREKÂNİ’YE GELİŞLERİ, ŞAPKA VE KIYAFET İNKILABININ 93. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI

304 total views, 1 views today

 

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DEVREKÂNİ’YE GELİŞLERİ, ŞAPKA VE KIYAFET İNKILABININ 93. YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI

              Atatürk’ün, Kastamonu’ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın 93. yıldönümü kutlamaları, Devrekani ilçesinde devam etti.
Atatürk’ün Devrekani’ye gelişinin 93’inci yıldönümü dolayısıyla Programa Vali Yardımcısı Sayın Vedat Yılmaz, Devrekani Kaymakamı Recep Gündüz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu,Devrekani Cumhuriyet Savcısı Yunus Emre Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, Aile ve Sosyal Politikaları İl Müdürü Abdullah Savaş, Devrekani Mhp İlçe Başkanı Orhan İshakbeyoğlu,Devrekani Ak Parti İlçe Başkanı Hayri Melezoğlu, Devrekani İl Genel Meclis Üyesi Uğur Aydın, Kurum Amirleri ve çok sayıda halk katılarak tören düzenlendi.
Atatürk Kastamonu ziyareti sırasında Dönemin milletvekili Mehmet Mühto tarafında Devrekani’ye davet edilmiş, Atatürk ise İnebolu dönüşünde uğrayacağını belirterek, ziyaretini 28 Ağustos Cuma günü gerçekleştirmişti.
Devrekani’ye bağlı Bozkocatepe Köyü Kurukavak Mahallesinde Müfto Çiftliğine gelen Atatürk, dönemin Milletvekili Mehmet Mühto ve Devrekani halkı tarafından karşılanarak, burada biraz dinlenmiş Devrekani halkı ile sohbet etmiş akşam saatlerinde de Kastamonu’ya hareket etmişti.
Anma programın açılışında konuşan Mühto Çiftliğinin şimdiki sahibi Tekin Mühto, Kurtuluş Savaşının kazanılması Devrekanililerin fedakarlıklarını bildiği için Atatürk’ün bu daveti kabul ettiğini ve 28 Ağustos 1925 tarihinde ilçeyi ziyaret ettiğini söyledi.
Belediye Başkanımız Mümtaz Aliustaoğlu da, Ulu önderi ağırlanmış olan bir neslin evlatları oldukları için gurur duyduklarını anlattı.
Konuşmaların ardından Mühto çiftliği önüne yaptırılan Atatürk büstüne çelenkler konuldu. Daha sonra Atatürk’ü anlatan şiirler okundu.
Gösterilerin ardından protokol üyeleri, Atatürk’ün ziyareti sırasında bir süre misafir edildiği evi gezi yapıldıktan sonra sona erdi.

 

 

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.