14°C
KASTAMONU HAVA DURUMU14°C Sisli
03666381013 info@devrekani.bel.tr

Bizden Haberler

Devrekani Belediye Başkanlığı

3.Geleneksel At Yarışı Etkinlikleri

- +
3.Geleneksel At Yarışı Etkinlikleri

2,269 total views, 1 views today

             İlçemizde “Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında “3. Geleneksel At Yarışları Etkinlikleri” düzenlendi.

             Devrekâni Belediyesi ve Türkeli Belediyesinin  ortaklaşa düzenlediği 3.Geleneksel At Yarışı  Etkinlikleri  Mehteran Takımının yürüyüşü ile başlamış ardından Atlı Savaş Oyunları ekibinin at üzerinde yaptığı nefes kesen ve Türk kültürümüzü yansıtan gösteriler sunulmuş olup gerek İlçe halkımız gerekse dışarıdan gelen misafirlerimize heyecanlı anlar yaşatılmıştır. Bu heyecanlı dakikalardan sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen; Ordu, Ünye, Fatsa, Kumru, Terme, Çarşamba, Samsun, Gümüşhacıköy, Osmancık, Gölcük, Gerede,  Ankara, Kastamonu, Devrekâni ve Tokat olmak üzere 70 at ve jokeyi kıran kırana bir yarış sergileyerek nefesleri kesti.

             Yapılan bu etkinliklere Kastamonu CHP Milletvekili Sayın Hasan BALTACI, Devrekani Kaymakamı Sayın Recep GÜNDÜZ, Tosya Belediye Başkanı Sayın Kazım ŞAHİN, Taşköprü Belediye Başkanı Sayın Hüseyin ARSLAN, Daday Belediye Başkanı Sayın Hasan Fehmi TAŞ, Bozkurt Belediye Başkanı Sayın Bozkurt ÖKKEŞ, Ağlı Belediye Başkanı Sayın Şahin ÇOLAK, Pınarbaşı Belediye Başkanı Sayın Mehmet YILMAZ, Hanönü Belediye Başkanı Sayın Serkan UÇAR, Seydiler Belediye Başkanı Sayın Mehmet ŞAHİN, Tarım İl Müdürü Sayın Osman YAMAN, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak Geleneksel Kızak Asbaşkanı Sayın Günal GENÇ, Kastamonu MUSİAD Başkanı Sayın Mustafa ŞENSOY, Kastamonu Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Sayın Serdar İZBELİ, Kastamonu Asayiş Şube Müdürü Sayın Mesut ŞAHİN, Ankara Kas-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan ŞEN, Bursa Kas-Der Başkanı Sayın İsmail TİFTİK, Kastamonulu İş Adamı Sayın Hayati HAMZAOĞLU, İlçemiz Kurum Amirleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin katılımları ile gerek İlçemizden ve dışarından gelen misafirlerimizin yoğun ilgileriyle bu etkinlikler gerçekleştirilmiş oldu.
Etkinlikte konuşan Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak-Geleneksel Kızak Asbaşkanı Sayın Günal GENÇ, yarışlara destek verdiklerini söyleyerek atların tamamının federasyona bağlı kulüplerin atları olduğuna işaret eden Sayın Genç, “Çeşitli şehirlerden buraya geldiler. Federasyon olarak 8 ayrı branşta görev yapıyoruz. Yerel yönetimlerimiz bizden talep edin, yarışlarınızı federasyonun bünyesinde yapalım. ” dedi.

             Devrekâni Belediye Başkanı Sayın Mümtaz ALİUSTAOĞLU ise “Ata sporlarımızdan olan binicilik ve atıcılığı bu tür etkinliklerle hatırlatıp, yeni yetişen neslimize tanıtarak geçmişimize bir gönül köprüsü kurmalıyız diyerek Türkiye’nin farklı bölgelerinden İlçemize at yarışları için gelen değerli misafirlerimize de başarılar diliyorum” dedi.

             Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan da etkinliği düzenlemekten dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Bizler yıllardır bu organizasyonların özlemini duyuyorduk.” diye konuştu.

Yarışlarda:

Baş Kategorisinde: Mehmet FALAY

Başaltı Kategorisinde: Atilla ÖZGE

Tay kategorisinde: İsa İLERİ

Deste kategorisinde: Ercan ŞEN

Küçük orta kategorisinde: Ercan ŞEN

Büyük orta kategorisinde: Mahmut TASLAK

Dörtlü tay kategorisinde: Salih İLERİ

Arap safkan kategorisinde: Hüseyin ARSLAN

Yerli dörtnal kategorisinde: Namık ÖZEN birinci oldu.

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.